Yüksekten Bakanlar

Zorlu meslekler arasında yer alan kule vinç operatörlüğü özel beceri ve dikkat isteyen bir meslektir. Operatörler saatler boyunca yüksekte ve yalnız çalışırlar. Her biri kendi güvenliğini düşündüğü kadar aşağıda çalışanların güvenliklerini de dikkate alarak tonlarca malzemeyi kaldırır, istenilen yere taşır ve indirir.

Kule vinç operatörleri onlarca metre yukarıda demledikleri çayı hiç dökmeden aşağıda çalışanlara ikram edebilecek kadar beceriklidir.

En çok övündükleri şey çalıştıkları kabinin yerden yüksekliği ve kaldırdıkları yükün ağırlığıdır. Her gün yüzlerce basamak çıkıp küçük bir kabin içinde çalışan yürekli kişilerdir.

1975 Seydişehir doğumlu Muzaffer Ay onlardan biri. Evli ve iki çocuk babası Mustafa Bey ile yaptığımız bu çalışma sırasında kulenin merdiven basamaklarını çıkarken çok zorlandım. Atmış metre yüksekteki kabine ulaşmam on beş yirmi dakika sürüyordu.

Eylül 2018’de etkisini gösteren ekonomik kriz birçok şantiyede işlerin durmasına sebep oldu. Vinçler söküldü, operatörler işten çıkartılarak şantiyeler kapatıldı. Bu süreçte işsiz kalanlardan biri de kule vinç operatörü Muzaffer Ay’dı.