Yalnız Değilsiniz

Serdar Karalı, 1986 İzmir’de zor bir doğumla dünyaya gelir. 5 yaşında otizm teşhisi konur ve bir yıl sonra da özel eğitim almaya başlar. Hastalığının ortaya çıkmasıyla birlikte annesi işini bırakır.

Serdar, 8 yaşında kaynaştırma eğitimine başlar ve okuma yazma öğrenir. Okulda arkadaşlarıyla arası iyidir ama özellikle Ayşe’yle ilişkileri çok içtendir.

Serdar müzikle yakından ilgilidir, yüzlerce şarkıyı hafızasında tutmaktadır. Okulun korosunda şarkı söyler; masa tenisini ve yüzmeyi de çok iyi bilir.

Serdar’ın annesi Nesrin Karalı, gururla "En büyük hedefim onu hayata hazırlamaktı, hiç pes etmedim." diyor. Serdar’ın annesiyle bağı çok kuvvetli.

Onun desteği olmadan günlük yaşantısını sürdürmekte zorlanıyor. 1991 doğumlu erkek kardeşi Serkan ODTÜ Mühendislik Fakültesinden mezun olmuş. Karalı ailesi, birlikte olduğumuz bir yıl boyunca bizi kendilerinden biri gibi kabul ettiler. Serdar çektiğimiz fotoğrafları dikkatle inceleyerek beğendiğini belirtti.

Dışardan bakıldığında “engelli” olarak değerlendirilen ve ön yargıyla yaklaşılan bireylerin aile sevgisi, umut ve emekle hayata tutunabildiklerini pes etmediklerini gördük. Serdar ve ailesiyle görüşmeye devam ediyoruz.