Umar'ın Seçimi

Umar Ata Bilgi 18 yaşında bir genç. Benim oğlum. Eğitim hayatı boyunca hep başarılı olduLiseyi bitireceği sırada öğretmenlerinin ve yakınlarının beklentilerine rağmen, Umar hayatıyla ilgili kararı kendisi verecekti. Ne istediğini biliyordu; mutlu olacağı işi yapacak, müzisyen olacaktı.

11.sınıfın sonunda bir gün telefonda operacı olmaya karar verdiğini ve matematik-fen bölümünden Türkçe-sosyal bölümüne geçeceğini söyledi. Biz tabi ki tepki gösterdik: “Oğlum derslerin iyi, bir mesleğin olsun istersen yanında müzik de yaparsın.” dedik. Ama Umar’ın kararlı olduğunu anlayınca ‘Madem istiyorsun bari en iyisini yap.’ diyerek destekledik.

Çevremizdekilerin “yabana gitti bu çocuk” demeleri Umar’ın yaşamını amacına uygun şekilde düzenlemesini engellemedi. Konservatuvar okumak ve opera sanatçısı olmak için zorlu bir çalışmaya başladı. Peş peşe sınavlara girdi, her birinin heyecanını-gerilimini yaşadı. Biz de öyle. Bu süreçte oğlumun fotoğraflarını çekerken, özellikle sınav günlerinde anne kimliğimle fotoğrafçı kimliğim çarpıştığı için “zorlanmadım” desem yalan olur.

Umar 2018 yılı içinde girdiği sınavlarda Haliç Üniversitesinin Konservatuvar-Opera Bölümünü kazandı ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı-Opera Bölümünü sonra Yaşar Üniversitesi Konservatuvar-Opera Bölümünü kazandı. Umar seçimini yaptı. Yaşar Üniversitesi Konservatuvar-Opera Bölümünde eğitimini sürdürüyor.