Son Kare

Bodrum'un ilk fotoğrafçılarından Mehmet Barut 1922 yılında doğmuş. Fotoğrafçılığı İzmir’de Hamza Rüstem’in yanında öğrendikten sonra memlekete dönüp Foto Barut adıyla stüdyo açmış.

Bodrumluların nişan, düğün, sünnet, lohusa gibi özel gün çekimlerini yapan Mehmet Barut, 1954 yılında İstanköy (Kos) doğumlu Hafize Barut’la evlenmiş. Hafize Barut da stüdyoda işlere yardım edermiş. Mehmet Barut, yıllar boyu haftalık vesikalıkları yetiştirmek için filmde kalan son karede Hafize Barut’un fotoğraflarını çekmiş.

Mehmet Barut, 1986 yılında ölmeden önce ailenin bilmediği bir nedenle arşiviyle birlikte stüdyosunu da satmış. Bodrum’un görsel hafızasını oluşturan bu değerli arşiv bugün maalesef ulaşılabilir durumda değil. Ancak çektiği fotoğrafların bir kısmı aile albümlerinde duruyor.

Öte yandan Bodrum’un hafızasını kaydeden Mehmet Barut’un fotoğrafları Bodrum nostaljisi estirmeye çalışan sanal ortam hesaplarında kaynak gösterilmeden kullanılıyor. Stüdyodaki vesikalıkların son karesinde görünen Hafize Barut ise bugün çocukları ve torunlarıyla birlikte anılarını yaşıyor.