Servet ve Sude'nin Dünyası

Bursa’da yaşayan Nuray ve Mehmet Salih çiftinin üç çocukları olur. İlk çocuk Servet 1993’te, Selay 2000’de, Sude ise 2003’te dünyaya gelir. Ailenin ilk ve üçüncü çocukları bazı dezavantajlarla doğmuştur. Yapılan incelemelerde problemlerin genetik olduğu ortaya çıkar. İlk çocuğun engelli doğması genç anne ve babayı fazla etkilememiştir. Selay’ın sağlıklı doğması mutluluklarını pekiştirir. Ancak üçüncü çocukları Sude’nin anne karnındayken yapılan testlerde sağlıklı görünmesine rağmen engelli doğması hayal kırıklığı yaratır.

Servet ve Sude görme zorluğu çekmektedir, hafif düzeyde zihinsel ve bedensel yetersizlikleri vardır. İki kardeş özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde eğitimlerine devam ederler. Derslerin dışında bolca sosyal beceri içerikli aktivitelere katılırlar. Servet yedi yaşından itibaren özel eğitim almaya başlar. Aile Servet’ten edindiği tecrübelerle Sude’nin eğitimine altı aylıkken başlar.

Aile çocuklarına özel durumlarından dolayı farklı davranmıyor, onları toplumdan soyutlamadan yaşamlarına devam ediyorlar.

2017 TÜİK verilerine göre Türkiye’de çocuk nüfusu 22 milyon 883 bin 288. Engelli çocuk sayısı ise 600 binden fazla. Bu çocukların yarısından fazlası eğitim alamıyor.

Bu olumsuz tabloya rağmen özel eğitim kurumlarının sayısı artıyor, toplumun engellilere ve engelli ailelerine bakışı günden güne olumlu şekilde değişiyor.