Sayadaki Yaşamlar

Ümmühan ve Ahmet İlsay, Madra Dağı eteklerindeki Hallaçlar köyünün Goca Yaylası’nda hayvancılık yapıyor. Küçük zeytinliklerinden aldıkları ürün kendi ihtiyaçlarını karşılıyor. İlsay çifti, yörede “saya” denilen ağılın hemen yanındaki cergede koyunlarıyla iç içe yaşıyor. Ahmet Bey cergede yaz kış kalıyor. Ümmühan Hanım ise soğuk aylarda köydeki bekar oğlu Mustafa’nın yanına gidiyor. Altmışlarını geçmiş çiftin altı çocukları var.

Kaz Dağları’nda hayvancılık yapanların sayısı gün geçtikçe azalıyor. Balıkesir büyükşehir olduktan sonra köylerin mahalle statüsüne geçmesiyle birlikte mera ve otlaklar hızla ortadan kalkmaya başladı. Ayrıca çevredeki yeraltı maden ocakları ve barajlar da hayvancılığı iyice zorlaştırdı.

Ahmet İlsay, bu sene küçük oğlanı evlendirdikten sonra hayvancılığı bırakacağını söylüyor. Türkiye genelinde küçükbaş hayvan sayısı azalmasına rağmen, ithal edilen hayvanlar 21 gün karantinada bekletildikten sonra “yerli” sayıldığı için sağlıklı rakamlara ulaşılamıyor. TÜİK verilerine göre 2017 yılında küçükbaş havyan sayısında % 7,2 artış, 2018 yılında ise % 4,1 artış gerçekleşmiş.