Pazarın Modacısı

Pazarlar, özellikle kumaş pazarları, kadınların sorgusuz sualsiz var olabildikleri, sosyalleşebildikleri kamusal alanlardan biri. Genellikle erkek işi gibi görülen pazarcılık ise her türlü hava koşulları, uzun çalışma saatleri nedeniyle zahmetli bir iş. Kadınlar, sebze pazarlarında küçük üreticiler olarak hep vardı. Ama kumaş pazarlarında tek başlarına, tezgâh sahibi ve satıcı olarak yer almaları çok daha sonra oldu. Bodrum’da 2002 yılında kendi adına yer kiralayan ilk dört kadından biri de Nurgül İnan’dı.

Nurgül, pazarın dışında, arabasının arkasında satış yaparak pazarcılığa başlamış. Bugün ise Bodrum yarımadasında açılan üç pazarda tezgâh sahibi. İşlerinin büyümesiyle birlikte büyük oğlu ve gelinini de yanına almış. İki ailenin birden geçimini sağlayan sistemin beyni o. Bodrum piyasasında satılabilecek malları seçmek, satın almak, fiyatlamak, sürümü ve rakiplerini takip etmek onun görevi.

Tüm kararları almak ve parayı kontrol etmek Nurgül ‘ü güçlü ve biraz da dokunulmaz yapmış ancak, o bunlara rağmen, hala öğrenilmiş anne ve ev kadını olma rollerini çok önemsiyor.

Nurgül, ne yazık ki 03.06.2019 tarihinde bayram tatillerini kana bulayan trafik kazalarından birinde aramızdan ayrıldı.