Melek

Melek Kızıl, ailesiyle birlikte Denizli’nin Çakmak köyünde yaşamaktadır. Babası Hüseyin Kızıl köye yakın bir krom madeninde çalışır. Aile ek gelir sağlamak için hayvancılık yapar. Evin en küçüğü olan Ayşe hayvanların bakımına yardım eder.Doğumundan beri ilgilendiği Akkeçi adlı keçi yavrusu Melek’in göz bebeğidir. Her günü birlikte geçirirler, aralarında özel bir bağ kurulmuştur. Ne var ki Akkeçi bir yaşına gelince Çiçek Baba ritüeline adak olarak giden sürüye katılacaktır.

Denizli’nin Beyağaç ilçesinde yapılan Çiçek Baba (Eren Dede) ritüeli yüzyıllardır süregelen bir adak törenidir. Ağustos ayının son perşembe günü başlar ve üç gün sürer.

Törenlerin yapılacağı alana, Kartal Gölü kıyısına çadırlar kurulur, sabah erken saatlerde adak sahipleri kurbanları sırtlarına alarak Çiçek Baba’nın mezarı olduğuna inanılan taşlarla çevrili türbenin etrafında dolaşırlar. Bu sırada bereket duaları edilir.

Melek için bu yıl diğerlerinden farklı oldu. Çiçek Baba’ya bakarken Akkeçi’nin yokluğuna alışmakta zorlandı, yapılan törenleri ise anlamaya çalıştı.