Hayallere Uçuran Kadın

Buket Ulgel Aydınlık, yaz aylarında turistlere Kapadokya’yı havadan gezdiren 15 kadın balon pilotu arasında en deneyimli olanlardan biri. Buket Hanım Kahramanmaraş’ta doğmuş, 31 yaşında, Makedonya göçmeni bir ailenin kızı. Kendisi gibi balon işi yapan Alper Aydınlık’la evli. Arsan isminde bir yaşında oğulları var.

Nevşehir Üniversitesi İşletme öğrencisiyken yükseklik korkusunu yenmek için ilk kez balona binen Buket uçmaktan çok hoşlanmış. 2008 yılında balon pilotu olmaya karar vermiş. Ancak o dönemde Nevşehir’de pilot lisansı veren kurum, kadın olduğu için kursa kabul etmemiş. Bunun üzerine Eskişehir’de pilotluk eğitimi almış. Buket Ulgen Aydınlık, kararlı, güçlü ve becerikli bir kadın.

Tüm dünyada olduğu gibi Kapadokya’da da sıcak balon pilotluğu erkeklerin hakim olduğu bir alan. Hava koşullarının uçuş için uygun olduğu günlerde şafak sökmeden hazırlıklar başlıyor. Pilot yer ekibinin çalışmalarını titizlikle kontrol ediyor.

O gün uçacak turistler alana gelirken, sıcak hava verilen balonun şişme işlemi tamamlanıyor. Uçuştan önce tüm katılımcılar güvenlik konusunda bilgilendiriliyor.

Yer ekibiyle birlikte son kontroller yapılıyor ve gökyüzüne doğru yolculuk başlıyor. Rüzgar akımıyla balonu yönlendiren pilot Kapadokya semalarında süzülerek vadileri gezdiriyor.