Direniş

1932 yılında Tekirdağ Balabancılar köyünde doğan Fehmi Faytoncu namı diğer Efe Fehmi, denize aşık bir adam.Dedesi Birinci Dünya Savaşı’nda Rusçuk’tan İstanbul’a gelmiş uzun yıllar faytonculuk yapmış. Babası Darüşşafaka’da okumuş daha sonra Tekirdağ’a yerleşmiş.

Efe, askerliğini bahriyede yapmış. NATO göreviyle “dünyanın yarısını” dolaşmış. Askerlik dönüşü babasının aldığı kayıkla balıkçılığa başlamış. Erken yaşta eşini ve kısa bir süre önce de oğlunu kaybetmiş. İki kızı, altı torunu var.

Efe Fehmi’nin dört yıl içinde başına gelmeyen kalmamış. Önce gırtlak kanseri teşhisi konmuş, ardından birer yıl arayla üç kez kalp krizi geçirerek yoğun bakıma alınmış. Hastaneden her çıkışında soluğu barınakta almış, teknesine ve denizine dönmüş.

Efe Fehmi’yle iki yıldır birlikte zaman geçiriyoruz. Teknesi barınakta bağlı duruyor, zamanının çoğunu ağları tamir ederek geçiriyor. Bana “hanım kızım” diyor ve hayatla ilgili tecrübelerini paylaşmayı seviyor.Eylül ayı başlarında birlikte balığa çıkmamızı istedi. Açıldık. Dümende torun Fehmi vardı. Ertesi gün katarakt ameliyatı oldu ve iki gün geçmeden tekrar barınağa, denizine döndü.