Dalyanın Bayram’ı

Bayram Ceylan Karşıyaka’daki evlerinde ablasıyla birlikte yaşamaktadır. 50 yaşlarında, bekâr bir İzmirlidir. Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi bünyesindeki Homa Dalyanı’nda çalışmaktadır.

Dalyandaki mesai 24 saat esasına göre 14 kişiyle yürütülür. Günlük işler Dalyan Müdürü’nün belirlediği görev bölümüne göre yapılır. Kapak düzenekleri ve kuzuluklar devamlı kontrol edilir, malzemelerin bakımı yapılır. Av zamanında ağ serilir.

Tatlı su ile tuzlu su arasındaki kanalın en dar yerinde, balık giriş çıkışını kontrol etmeye yarayan çit kuzuluklar vardır. Kuzulukların kontrolü mesai sonrası görevi devralan üç kişilik nöbetçi heyet tarafından her saat başı yapılır.

Yeteri kadar balıkla dolan kuzuluklar "süzülmeye" hazır hale geldiğinde, görevli ekip balıkları büyük bir kepçe ile hasat eder. Kuritaya alınan balıklar kasalara doldurularak satışa yollanır.

Ramsar Sözleşmesi’ne göre koruma altında olan dalyanda çalışanların yaşama alanına su tankerlerle taşınır, elektrik ise jeneratör ve akülerle sağlanır.