Çevre Adamı

Çöplerden atık toplayan ve ayrıştırarak yeniden dönüşüme kazandıran 68 yaşındaki Mustafa Kapusuz Kayseri’nin patlıcanlarıyla ünlü Yemliha beldesinde yaşıyor. Eşi Emine, Mustafa Amca’yı biraz da bu alışkanlığıyla başa çıkamadığı için kendi haline bırakmış. Mustafa Kapusuz dışarıdan bakıldığında “çöp karıştıran bir adam” gibi görünse de çevre için çalışıyor. Eve getirdiği atıkları organik, plastik ve kağıt olarak üç gruba ayırıyor. Kimi zaman itiraz etse de çocukları ya da cami hocası belediye geri dönüşüm hizmet bölümüne telefon ederek bu atıkların alınmasını sağlıyor.

Mustafa Amca’nın atık toplama alışkanlığı eşi, çocukları ve komşuları tarafından pek hoş karşılanmıyor. Emine Hanım evdeki yığıntıya daha fazla tahammül edemediği zamanlarda çocuklarının yanına gidiyor. Kışa girerken, Mustafa Bey biriktirdiklerinden çoğunu gönderdi, evde daha fazla kalmaya, eşiyle daha fazla zaman geçirmeye başladı. Torunları gelip gidiyor onlarla ilgileniyor. Boş zamanlarında evde kalan atıkları düzenlemekle vakit geçiriyor.

Kendisini çevre adamı olarak tanımlayan Mustafa Kapusuz “Çöplerinizi geri dönüşüme uygun biçimde ayrıştırın, evden çıkarmadan önce bir kez daha gözden geçirerek atın.” diyerek hepimizi uyarıyor.